HESABIM
Üye Ol

Azerilerden Gecikmeli Bayram

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde Azeri vatandaşlar Astronomik hesaplar ve İslam hukuku kurumlarının tartışmalı bayram günü nedeniyle Ramazan ayını 30 güne tamamlayarak, Bir gün sonra’dan bayram yaptılar. Bayramlarını bugün yani Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği tarihin ikinci gününde yapan Azeri vatandaşlar, Hilalın görünmemesi tartışmalarından dolayı oruçlarını tutmaya devam ederek bugün bayram yaptılar. Sabahın erken saatlerinde bayram namazını kılan...

Haberin Tarihi: Haziran 26, 2017 - Okunma Sayısı:828 defa okundu.

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde Azeri vatandaşlar Astronomik hesaplar ve İslam hukuku kurumlarının tartışmalı bayram günü nedeniyle Ramazan ayını 30 güne tamamlayarak, Bir gün sonra’dan bayram yaptılar.

Bayramlarını bugün yani Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği tarihin ikinci gününde yapan Azeri vatandaşlar, Hilalın görünmemesi tartışmalarından dolayı oruçlarını tutmaya devam ederek bugün bayram yaptılar. Sabahın erken saatlerinde bayram namazını kılan Taşlıçay ilçesinde ki Azeri vatandaşlar bir gün gecikmeli olarak Ramazan Bayramını idrak ettiler.

Astronomik hesaplar ve İslam hukuku kurumlarının kararlarında oluşan ihtilaf nedeniyle bu yıl Ramazan Bayramı’nın ilk günü için dünyanın farklı ülkelerinde iki ayrı tarih belirlenmiş.
Suudi Arabistan, Katar, BAE, Bahreyn, Kuveyt, Yemen, Filistin, Ürdün, Mısır, Sudan, Irak, Lübnan, Suriye, Libya, Tunus ve Cezayir, gibi ülkelerde hilalin görülmesi nedeniyle Ramazan Bayramını 25 Haziran’da birinci gün olarak kabul etmeleri üzerine;
İran, Umman ve Fas’ın bulunduğu bazı ülkeler, hilalin görünmediğini belirterek ramazan ayını 30 güne tamamlayacaklarını ve 26 Haziran Pazartesi gününü bayramın birinci günü olarak kutlayacaklarını duyurmuştular.

Türkiye’deki Azeri vatandaşlarda oruç ayını 30 gün tutarak, bugün bayram yaptılar.

Bir Yorum Yazın