Anasayfa İletişim Künye Haber İhbar Linklerimiz Önemli Telefonlar İlçe Rehberi Uydu/Harita

Tasliçay / Tasteker Üç Kilise

 Üç Kilise adi, eskiden burada yer alan ve daha sonradan yikilan Ermenilerden kalma kiliseden gelmektedir.

Tarihi Bagavan/Pakavan kasabasi da burasidir. Bu isim Eski pers dilinde Tapinakkent anlamina gelir. Hiristiyanlik öncesi dönemde Ermeni ülkesindeki en ünlü Zerdüstî ates tapinagi buradaydi. Tarihçi Horenli Movses'e göre MÖ 3. yüzyilda Iran hükümdarinin küçük kardesi olup Ermenistan valisi veya krali atanan Vagarsak tarafindan insa edilmisti. MS 4. yüzyil basinda Hiristiyanligi yayan Aziz Grigor tarafindan tapinak yiktirildi ve yerine ünlü bir kilise insa edildi.

371 yilinda Bizans destekli Ermeniler Bagavan'da, Ermeni ülkesine yeniden Zerdüst dinini getirmeye çalisan Iran sahi 2. Sahpur'a karsi bir zafer kazandi. Bu savasta Ermeni tarafinin komutani Museg Mamigonyan oldugu halde, kardesi Vahan Mamigonyan'in Iran ordusunda komutan olarak bulunmasi ibret vericidir.

1243 Kösedag savasindan sonra buralardan Anadoluya çekilmesiyle Celaleddin Harzemsah'in, Ilhanlilarin, Timur'un, Karakoyunlu ve Türkmen devletinin yönetimine girdi 1502-1514 yillari arasinda Safevilerin eline geçti. 1514 Çaldiran savasiyla Osmanli topraklarina katildi.

Tasteker köyündeki Kilise su an itibari ile yikik durumdadir. Kilisenin sadece temeli durmaktadir. Kilise yaklasik 20,000.metre kare bir alan üzerinde kurulu yikilan kilisenin taslari civar köyler tarafindan ev yapiminda kullanilmis ve Agri Merkez camii tamami bu taslardan yapilmistir.

Şu anda Tasliçay / Tasteker Üç Kilise sayfasındasınız. Bu sayfaya daha önce 65090 defa bakıldı.
 
IP adresiniz: 54.204.186.77
  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.
 
 

 
     

    Altyapi: MyDesign Haber Sistemi