HESABIM
Üye Ol

Meteor çukuru turizme kazandırılacak

Ağrı Dağı eteklerindeki Korhan Yaylasında bulunan meteor çukuru, turizme kazandırılmayı bekliyor. Ne zaman oluştuğu kesin olarak bilinmeyen Korhan Yaylasındaki 35 metre derinliğinde 200 metrekare genişliğindeki meteor çukuru, turizme kazandırılacak. Kültür ve Turizm İl Müdürü Osman Engindeniz, Korhan Yaylası ve Ağrı Dağı eteğinde bulunan meteor çukuruyla ilgili herhangi bir çalışmanın bugüne kadar yapılmadığını söyledi. Meteor çukuru...

Haberin Tarihi: Haziran 11, 2017 - Okunma Sayısı:201 defa okundu.

Ağrı Dağı eteklerindeki Korhan Yaylasında bulunan meteor çukuru, turizme kazandırılmayı bekliyor.

Ne zaman oluştuğu kesin olarak bilinmeyen Korhan Yaylasındaki 35 metre derinliğinde 200 metrekare genişliğindeki meteor çukuru, turizme kazandırılacak.
Kültür ve Turizm İl Müdürü Osman Engindeniz, Korhan Yaylası ve Ağrı Dağı eteğinde bulunan meteor çukuruyla ilgili herhangi bir çalışmanın bugüne kadar yapılmadığını söyledi.
Meteor çukuru ile ilgili proje hazırlayacaklarını ve meteor çukurunu turizme kazandıracaklarını anlatan Engindeniz, “Meteor çukuru Ağrı Dağı’nın Iğdır Ovasına bakan tarafında bulunuyor. Bu meteor çukuru Korhan Yaylası sınırları içerisinde bulunmakta. Korhan Yaylasında kaleler, tarih mezarlıklar ve çeşitli eserler bulunmakta. Bu meteor çukurunun burada olması bizim için bir avantaj haline geldi. Biz bu meteor çukurunu koruma altına alıp turizm varlıklarımızın arasına katacağız” diye konuştu.
Ağrı’da bir meteor çukurunun olduğunu ve Iğdır’daki meteor çukurunu da turizme kazandırmak için çalıştıklarını belirten Engindeniz, şunları kaydetti:
“Ağrı’daki meteor çukuru dünyaca bilinmekte. Buradaki çukurun da ondan eksik kalır yanı yok. Yaklaşık olarak 35 metre derinliği ve 200 metrekare genişliği bulunmakta. Çukur bizim birinci derece dediğimiz sit alanımız olan Korhan Yaylasında yer almakta. Amacımız burayı koruma altına almak. Burada yaylacılık yapılıyor ve dolayısıyla bu çukurun içerisine hayvan sürüsü girip otlanıyor. Bu önemli değer için acil olarak bir proje hazırlayıp bir an önce bu durumdan kurtarıp, hem Türkiye’ye hem de yurt dışına tanıtacağız.”
Meteor çukurunun Ağrı Dağı’nın eteğinde olmasının önemli bir avantaj olduğunu ifade eden Engindeniz, şöyle devam etti:
“Ağrı Dağı önemli bir avantaj çünkü bu turizm değerinin tanıtımı kolaylaştırıyor. Amacımız Iğdır bölgesine daha çok turist çekmektir. Meteor çukuru yıllardır keşfedilmeyi bekliyordu. Yıllar önce bir gök taşının düşmesi sonucu oluşan çukur, zamanla yağmur sularının getirdiği toprak ve taşlarla tabanı dolmuş durumda ancak hala bir gök taşının düşerek oluşturduğu meteor çukuru çok net olarak görülmektedir. Biz buraya Iğdır Korhan Yaylası meteor çukuru levhası koyarak turizme kazandıracağız. Böylece ilimizin tanıtım envanterine bir turistik mekan daha katmış olacağız.”

Bir Yorum Yazın