HESABIM
Üye Ol

Doğubayazıt Belediyesi ve Ehmedi Hani Kültür Derneği Açıklama yaptı

Doğubayazıt Belediyesi ve Ehmedi Hani Kültür Derneği Doğubayazıt’ta Yıkılan Filozof Ahmedi Hani Heykeli için Çok çarpıcı Açıklamalarda bulundular “Belediyemiz tarafından 22 Haziran 2017 tarihinde ilçemiz Büyük Ağrı Caddesi’nde sürdürülen yol yapım, kaldırım ve refüj düzenleme çalışmaları esnasında, iş makinesi tarafından kenar refüjün içerisinde bulunan Ahmed-i Hani heykeline kazaen zarar verilmiş olunduğundan heykel Belediye ekiplerimizce yerinden...

Haberin Tarihi: Haziran 27, 2017 - Okunma Sayısı:486 defa okundu.

Doğubayazıt Belediyesi ve Ehmedi Hani Kültür Derneği Doğubayazıt’ta Yıkılan Filozof Ahmedi Hani Heykeli için Çok çarpıcı Açıklamalarda bulundular

Belediyemiz tarafından 22 Haziran 2017 tarihinde ilçemiz Büyük Ağrı Caddesi’nde sürdürülen yol yapım, kaldırım ve refüj düzenleme çalışmaları esnasında, iş makinesi tarafından kenar refüjün içerisinde bulunan Ahmed-i Hani heykeline kazaen zarar verilmiş olunduğundan heykel Belediye ekiplerimizce yerinden kaldırılmıştır.
Belediyemiz tarafından heykelin aynı şekilde yapımı için sipariş verilmiş olup en kısa zamanda yerine montajı yapılacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Doğubayazıt Belediyesi

Belediye açıklama yapar yapmaz Ahmedi hani Kültür merkezinden hemen açıklama geldi

Belediye yaptığı basın açıklamasında:

“? iş makinesi tarafından kenar refüjün içerisinde bulunan Ahmed-i Hani heykeline kazaen zarar verilmiş olunduğundan heykel Belediye ekiplerimizce yerinden kaldırılmıştır?.”

 

Bir kere Xanî heykelinin bulunduğu yer etrafı ihate duvarı ile çevrilidir.

 

İkincisi bu iş makinasını kullanan kişinin gözlerinde Diplopi görme bozukluğumu var ki, ihadete duvarını göremiyor?…

 

Bu işi makinasını kullananın yaptığı bilinçli bir olaymıdır, değilmidir?

 

Çünkü halkın değer yargısıyla oynanıyor?

 

Kazaen deyip geçiştirilemez!…

 

Behamal bu araştırılması gerekmez mi?

 

Heykelin kaldırılışını neden profesyonel ekiple değil, amatör bir ekiple yapılmış?

 

Haydi, kaldırılıyor, kaldırılmasına neden heykelin elleri kırılarak ayaklar altında, büstün üstündeki hitabelerin özellikle üzerine bırakılmasının izahı mümkün mü?

 

Herkesin baba deyip kabrine koştuğu değerle istihza edilmiyor mu?

 

Bu tavır bizzatı halkın değerlerine yapılmış sayılmaz mı?

 

Bu zihniyetin doğruluğunu savunmanın hiçbir haklı tarafı yoktur.

 

Behamal bu tavrı yapanların  hesap vermesi  gerekmez mi?…

 

Cunhurbaşakanı Erdoğan Başbakan iken bakınız Ehmedê Xani

İçin ne diyor:

27 Mart 2014’te kısılan sesiyle Van’da yapılan mitingde konuşan Erdoğan, “Van’ı yakından ilgilendiren bir müjde vereceğim. Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığımız Ahmed-i Hani’nin Mem u Zin adlı kitabını, çok güzel şekilde Kürtçe ve Türkçe bastı. Şimdi de Vanlı değerli, bir âlimin Faki Teyran’ın Divanı’nı Türkçe ve Kürtçe olarak bakanlığımız eliyle basıyoruz. Bunu da biz yapıyoruz” şeklindeki sözleriyle yaptıklarıyla övündü.

Yine 4 Mayıs 2015 tarihinde Mardin’de konuşan Erdoğan, “Kürt edebiyatının önemli eserlerinden biri olan Faki Teyran’ın divanını Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın iki cilt olarak bastığını söylemiştim. Kürt edebiyatının diğer bir eseri Mem u Zin de basıldı. Nerelerden nerelere geldik” dedi

Sayın Cumhurbaşkanımızın Xanî için söyledikleri güzel övgülere karşın Doğubayazıt’ta heykeline yapılan olgu doğrumudur?

 

Bağrımıza bastığımız baba diye kabrine koştuğumuz halkın değer yargısı olan inanç rehberi, filozof, sosyal bilimci şair, edebiyatçı olan Xanî yalnız değildir. Onun şağırtları olarak onun  göstermiş olduğu yoldan asla ve asla şaşmayacağız.

Bu böyle biline!

Kamuoyuna saygı ile duyrulur

EHMED-İ HANİ KÜLTÜR DERNEK BAŞKANLIĞI

      Öte yandan tatmin edici açıklama yapamayan Belediye halkın tepki vermesine sebep oldu.   Bir çok sosyal medya platformlarında başlık açılarak #EhmediXaniOnurumuzdur etiketi altında bir çok yorum tepki ve kınama mesajları geldi.

Bir Yorum Yazın