HESABIM
Üye Ol

DALKAVUK GAZETECİLER

Gazetecilik nedir ? kimine göre güç, kimine göre yandaşlık, kimine göre insanlık, kimine göre yalakalık kimine göre ise sadece toplumu bilgilendirme aracıdır, şimdi yapacağımız tespit ve sonuçlara göre günümüzde farklı gazetecilik kimliklerine bir bakalım… (ilkeli basın yayın kurallarını benimsemiş Gazetecileri tenzih ediyorum) YALAKA(DALKAVUK) ve YANDAŞ GAZETECİLİK; Hayatı boyunca bir kez bile basın yayın kanunlarını merak...

Yazar: Hüseyin Arslan - Yazının Tarihi: Aralık 11, 2016 - Okunma Sayısı:535 defa okundu.
Gazetecilik nedir ? kimine göre güç, kimine göre yandaşlık, kimine göre insanlık, kimine göre yalakalık kimine göre ise sadece toplumu bilgilendirme aracıdır, şimdi yapacağımız tespit ve sonuçlara göre günümüzde farklı gazetecilik kimliklerine bir bakalım…
(ilkeli basın yayın kurallarını benimsemiş Gazetecileri tenzih ediyorum) YALAKA(DALKAVUK) ve YANDAŞ GAZETECİLİK;

Hayatı boyunca bir kez bile basın yayın kanunlarını merak edip okumamakla birlikte, elinde fotoğraf makinesi ile gezmedik yer bırakmayan, padişahım çok yaşa fikri ile resmi kurum amirlerine 40 takla atan, haberciliği sadece bir çıkar aracı olarak gören kişilere denilebilir. Bu türler aynı zamanda haberciliği bir silah olarak kullanırlar bazı kişi ve kuruluşlara, elinde önemli verilerin olduğu gerekçesi ile rüşvet ve ahlaksızca para teklifleri bile yapmışlardır.

Aslında bu tür gazetecilik anlayışını yazmakla bitiremeyiz bunlar Her şeyi bir fotoğraf makinesi sanan, toplumda kendisini sürekli kanıtlama arayışına girmiş, mesleksiz kalmış, ev hanımlığı yapan, GOOGLE ile ayakta duran, ctrl+c (kopyala), ctrl+v(yapıştır) ile yoluna devam eden, hayatında hosting’in ne anlama geldiğini bilmeyen 250 tl’ye site açan, lafa gelince fena esen, icraata gelince pamuk şekeri olan, Ay çiçeği gibi hep güneşe bakan, haberci türlerine yalaka veya dalkavuk haberciler denilir. Dalkavuk gazeteciler dışarıdan bakıldığında profesyonellik tavrı gösteren, işin aslında ise sadece kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıp mevcut haber ajanslardan kopyala yapıştır yaparak haberciliğe devam edenlerdir.

Çünkü yazım diline güvenemezler bununla birlikte hayatlarında hiç tespitleri olmamıştır, toplumdaki olayların bir tanesini dahi tartışamazlar çünkü onlar kendilerini sınırlı gazeteciler olarak görürler ve sadece mevcut ajans haberleri ile çarkı döndürürler. İşte tam burada şu sistem devreye girecektir; dalkavuk gazeteciler her zaman sırtını bir yerlere dayama gereği duyduklarından dolayı burada yandaşlık dayanağı oluşacaktır, bu dayanaklar genelde milletvekilleri, iş adamları, ve kurum müdürleri veya amirleri olmuştur.

DOĞRU GAZETECİLİK;

Basın yayın kanunlarını benimsemiş, ilkeli duruş sergilemiş, toplum tarafında kabul görmüş, kendisini bu konuda kanıtlamış, saygı duyulacak insanlardır. Bana göre doğru ve güvenilir bir gazetecinin 2 net dayanağı vardır, önce yazmak için cesaret sonra kalemini paylaşıp yayımlamak ve sonuç doğuracak sebeplere karşı durmak için yürek. iyi biliyoruz ki ülkemizde basının yeri gerilemiş ve doğru habercilik de bu konuda zedelenmiştir.Dayanaklarımızın somut olması yani yürek ve cesaret olması aslında bu mesleğin sadece doğru insan olma kanıtıdır. Evet bu dayanaklara sahip her insan bağımsız, ilkeli ve çıkarsız haber yazabilir. Siz ona site vermesseniz de, fotoğraf makinesi olmasa da sergilediği duruştan ve bakış acısının doğruluğundan emin olduğu için kesinlikle doğru haberciliğin resmini bir kalem ve bir kağıt ile çizebilir ve fazlasına gerek duymaz.

Yukarıda çözümlediğimiz iki farklı gazeteci kimliği gördük ve bu tespitlerin içerisinde inanıyorum ki her gazeteci kendisini görecektir,siz kendinizi hangi grupta görürsünüz bilmem ama habercilikte dayanaklarınız her zaman ilkeleriniz olsun ancak o zaman özgür olur ve özgür yazabilirsiniz. Haberciliğin yalakalık ve çıkar üzerine kurulmamış olup basın yayın ilkelerini hiçe sayarak kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya benzemediği, Haberciliğin en başta cesaret ve yürek isteyen bir meslek kuruluşu olduğu, bunlardan bir tanesinden dahi yoksun iseniz, eksik olan bölgenizi yalakalık, çıkar ve yandaşlık gibi kavramlar ile doldurmanız kaçınılmaz olacaktır, bu aslında sadece gazetecilikte değil her meslekte böyledir, böyle olmalıdır. Esen kalın.

Bir Yorum Yazın